Доброю традицією Тернопільського обласного відділення МАН України є проведення навчальних екскурсій, що мають на меті плекання пієтету своїх слухачів до визначних постатей науки і культури, в т. ч. нашого краю.

ДЕНЬ ПІД ЗНАКОМ ІВАНА ПУЛЮЯ (02.02.1845 – 31.01.1918) – визначного українського вченого і громадського діяча – був організований директором Олександрою Мигайчук та працівниками закладу 19 лютого 2025 року для слухачів Теребовлянської, Кременецької, Бережанської, Гусятинської та Підволочиської філій Тернопільського обласного відділення МАН та викладачів (Любомира Колодійчук, Людмила Свідинська, Віктор Дворський, Тарас Кульбаба та Наталія Невінська) з нагоди 180-річчя від дня народження визначного фізика, електротехніка, винахідника і перекладача.

Дві локації стали предметом пізнавальної уваги учасників екскурсії: Національний Технічний університет у Тернополі, патроном якого є Іван Пулюй, та мала батьківщина ученого – Гримайлів.

Валерій Лазарюк, к.т.н., доцент ТНТУ провів оглядову екскурсію у цифровому музеї Івана Пулюя при ТНТУ ім. Івана Пулюя. Учасники побачили колекції унікальних документів та фотографій: цифрові копії наукових праць Івана Пулюя, його листування, автобіографії, а також рідкісні фотографії, що ілюструють різні періоди його життя та наукової діяльності. Особливе зацікавлення в учнів викликала лабораторія програмного керування, де учасники дізналися про сучасні досягнення в галузі автоматизації, управління технічними процесами та робототехніки. Викладачі університету розповіли про новітні дослідження у сфері програмованих систем керування та їхні практичні застосування у промисловості.

У Гримайлові учасників освітнього процесу зустріли Стефанія Василівна Войтович, заступник директора з навчально-виховної роботи Гримайлівського ліцею ім. Івана Пулюя і вчитель історії та керівник музею Дмитро Миколайович Прокопишин. Меморіальний музей Івана Пулюя було відкрито у 1990 році в приміщенні місцевої загальноосвітньої школи. Експозиції музею детально висвітлюють життя та діяльність Івана Пулюя, починаючи з його дитячих років у Гримайлові, студентських років у Відні, педагогічної та наукової роботи, а також громадської діяльності. Окремі розділи присвячені його родині та науковій спадщині.

Прикметно, що екскурсію музеєм провели учні ліцею. Вони розповіли про різні етапи життя та роботи Івана Пулюя, який прославився як першовідкривач Х-променів та винахідник першого у світі рентгенівського апарату. Для слухачів обласного відділення була цікавою історія Гримайлова та родини Пулюїв; розповідь про дитинство вченого; акцент власне на студентських роках та перебуванні у Відні; пізнання змісту його педагогічної діяльності та наукових досягнень. Серед експонатів музею екскурсантів вразила Біблія, перекладена українською мовою Іваном Пулюєм спільно з Пантелеймоном Кулішем та Іваном Нечуєм-Левицьким. Учасників екскурсії заінтригувало коло знайомств і особистих контактів знаменитого українця. Особливо запам’яталася згадка про іншого відомого вченого І. Горбачевського, з яким І. Пулюй тісно спілкувався, а під час Першої світової війни вони ще й разом очолювали Комітет допомоги утікачам у Празі. До слова, музей багатий рукописами вченого. До його фондів належать особисті речі Івана Пулюя, фотографії та моделі фізичних приладів.

Юних манівців вразила розповідь про життєвий шлях священичого сина з невеличкого галицького містечка Гримайлів. Його талант і амбіції, працелюбність і порядність привели учнем, а згодом і викладачем до університетів Відня і Страсбурга, Військової Академії для мореплавства у Рієці, Празького політехнічного інституту. Радикально змінивши богословський напрямок своєї освіти, Іван Пулюй, окрім знаменитих наукових відкриттів, залишив своєму народові основну книгу життя – україномовну Біблію.

Навчальна екскурсія стала для слухачів МАН не лише історично-пізнавальною, а й мотивуючою до подальшої наукової діяльності. Учасники побачили, як спадщина Івана Пулюя знаходить відображення у сучасних технологіях, як відкриття і здобутки вченого застосовуються у праці нинішніх дослідників.

Окрилені та натхненні почутим і побаченим, щиро дякуємо вчителям Гримайлівського ліцею ім. Івана Пулюя, які сприяють збереженню наукової спадщини видатного вченого, популяризують його високі досягнення серед молоді, організовують змістовні екскурсії та надихають учнів на пізнання науки й дослідницьку діяльність.

Учасники екскурсії