Збаразьку філію Тернопільського відділення МАН було відкрито у 2007 році.

Біолого-географічне, історичне та філологічне відділення філії працює на базі Збаразької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2.

Відповідальні за роботу – Мельничук Олександра Іванівна, методист районного методичного кабінету.

Мета роботи філії:

  • пошук і відбір обдарованої молоді, виявлення їх фахових здібностей;
  • створення умов для активної творчої діяльності, інтелектуального розвитку слухачів, озброєння їх практичними навичками пошукової та науково – дослідницької роботи;
  • поглиблення знань слухачів в різних наукових галузях;
  • виконання наукових досліджень.
У 2015/2016 н. р.  на базі Збаразької ЗОШ І-ІІІ ст. №2 працює 4 секції:
  • географії – Марцинишин Ніна Григорівна, вчитель географії;
  • біології – Денис Лідія Степанівна, вчитель біології;
  • української літератури – Стасюк Наталія Янівна, вчитель української мови та літератури;
  • історії України (виїзна секція) – Петровський Олександр Миколайович, кандидат історичних наук, викладач МАНУ.
Програма секцій включає такі організаційні форми:
  • Теоретичні: лекції, конференції, вікторини, семінари, дискусії, «круглі столи», брейн-ринги, самостійна робота з навчальною, науковою, науково-популярною,  довідниковою та словниковою  літературою.
  • Практичні: екскурсії, туристсько-краєзнавчі експедиції, походи, практичні природоохоронні акції, виступи екологічних агітбригад, зустрічі з науковцями, представниками діаспори.
Учні філії завжди долучаються до обласних та всеукраїнських заходів територіального відділення МАН України. Беруть активну участь у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України.

У 2012 році перемогу здобула Ясіновська Уляна Григорівна ( секція «Селекції та генетики») – диплом І ступеня;

У 2013 році – Габлевич Ірина Русланівна (секція «Географії та ландшафтознавства») та Пришляк Ярина Богданівна (секція «Гідрології та кліматології») – диплом ІІІ ступеня;

2014 рік – Пришляк Ярина Богданівна (секція «Гідрології та кліматології») – диплом І ступеня та Голиш Марта Ігорівна (секція «Валеології») – диплом ІІІ ступеня. Слухачка секції географії Ярина Пришляк представляла область на Всеукраїнському етапі у м. Києві і здобула диплом учасника.

Окрім конкурсу-захисту учні долучаються до Всеукраїнського літературного конкурсу «Розкрилля душі», конкурсі дослідницьких робіт учнів 6-8 класів; організовують науково-практичні конференції «Вивчаємо природу, щоб зберегти», літературні вечори.