22 січня 2024 року в Тернопільському обласному державному архіві відбулося відкриття виставки до 105-ої річниці проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР “Нам берегти, тебе, Соборну і Єдину”. На захід були запрошені слухачі секцій історії України, української мови і літератури, літературної творчості обласного відділення Малої академії наук України.
У цей день, 105 років тому, було проголошено об’єднання Західноукраїнської Народної Республіки і Української Народної Республіки в соборну українську державу, що здійснило споконвічне прагнення українців жити у одній державі. Це свято символізує національну єдність та територіальну цілісність України.
Долучилися до святкування і слухачі секції історії України, української мови і літератури, літературної творчості м. Тернопіль та секції історії України Теребовлянської філії обласного відділення МАНУ.
Директор Тернопільського обласного державного архіву Федір Іванович Полянський розповів про історичні передумови проголошення Акту Злуки. Він підкреслив, що соборність – це єдність усіх українців навколо головних ідей нашого майбутнього.
Слухачка секції історії України м. Тернопіль Христина Прокопович розповіла про роль пластунів у національно-визвольному русі 1914-1921 років та їхній вплив на українську революцію. Вона підкреслила, що пластуни стали першими ідейними старшинами в корпусі Січових Стрільців армії УНР, відіграли одну з вирішальних ролей під час Листопадового чину. Христина описала ті події та роль пластунів у битвах, провела аналогію з сьогоднішньою російсько-українською війною. З 2014 року пластуни стоять в перших рядах добровольців, як і колись в УСС. «Душу й тіло» в цій боротьбі віддали відомі пластуни Тернопілля, такі як: Віктор Гурняк, Віталій Дерех, Сергій Молчанов.
Методист відділення філології та мистецтвознавства Оксана Гаврилевська розказала про пластунів-письменників, їхню роль у війську УСС. Вона акцентувала на важливості вивчення творчості «забутих» письменників, популяризації історії України через художні твори.
Ірина Романчак, слухачка секції історії України, розповіла про Ярославу Стецько – українську політичну діячку, журналістку, співорганізаторку Червоного Хреста УПА, жіночої мережі та юнацтва ОУН, другого керівника Антибільшовицького блоку народів, дружину Ярослава Стецька. Манівка ознайомила присутніх з історією життя відомої землячки, пріоритетні напрямки діяльності. На жаль, її вклад у розвиток України дуже неоціненний. Маємо працювати, щоби її робота не була марною.
Щиро дякуємо за запрошення Тернопільському обласному державному архіву! Нехай події, які відзначаємо, завжди нагадують нам про тих, хто пожертвував усім заради України.